Türkiye’de Pazar günü öğlen saatlerinden itibaren başlayan siber saldırılar nedeniyle internet erişiminde yavaşlamalar meydana geldi. Saldırılardan en çok Türk Telekom ve Garanti BBVA etkilendi.

Günümüzde internet neredeyse hayatımızın olmazsa olmazı. İnternete o kadar bağlıyız ki 5 dakikalık bir kesintide bile bütün işimiz aksıyor ve insan sıkıntıya giriyor. Bundan 20 sene öncesini düşünürsek yüz yüze iletişim olmadan çalışamazdınız ancak günümüzde artık tek bir mesajla tüm işlerinizi hallediyor tek tuşla tüm ödeme işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Kabul edelim ki bizler interneti çok sevdik, o olmazsa hayat çok sıkıcı geliyor. Peki çok sevdiğimiz internet ne kadar güvenli? Biz onu seviyoruz ama o bizi ne kadar seviyor?

1960’lı yıllar soğuk savaş dönemi yıllarıydı ve dünyanın iki büyük devleti ABD ve SSCB arasında büyük çekişmeler yaşanıyordu. İki tarafta birbirine üstünlüğünü kabul ettirme peşindeydi. Bana göre ABD üstünlüğünü kabul ettirmişti çünkü en büyük kozunu oynayarak interneti yaratmıştı. 1960 yılındaki ilk araştırmalar başlamıştır. 1980’lerde akıtılan milyarlarca dolar sayesinde temeli oluşmuştur. 1990’larda uluslararası ağın yaygınlaşması vasıtasıyla internet, hayatımıza girmiştir. ( shiftdelete.net )

İnterneti ilk ortaya çıkardıklarında acaba siber korsanlık olayını düşünmüşler midir bilemem ama günümüzde siber korsanlığı önlemek için interneti ortaya çıkarmaktan daha fazla para harcandığı kesin. Eğer birisi size ait olan kişisel bilgilerinizi internet üzerinden çalmaya çalışıyorsa bu kişi veya kişiler siber korsandır.

İnternette Nasıl Güvenli Oluruz?

Bunun ilk aşaması bilinçli bir şekilde internet kullanmaktır. İnternetin ne olduğunu bilirsek yada internetin diline hakim olursak kendimizi güvende tutabiliriz. Önce kendimizin güvenliğini sağlayacağız ardından ailemizin güvenliğiyle ilgileneceğiz. İnternette güvenli gezinmek için bir kaç madde;

  1. Ziyaret ettiğiniz sitelerin adres çubuğunda yeşil renkte bir kilit simgesinin olmasında dikkat edin. Rengi bazı tarayıcılarda yeşil olmayabilir ancak kilit simgesi sabittir. Kilit simgesinin olduğu siteler kısmende olsa güvenli sayılır. Site her ne kadar güvenliyse de sitenin sahibini tanımadığınız için kısmen güvenli diyorum.
  2. Her gördüğünüz linke tıklamayın. Özellikle kısaltılmış linklerden uzak durmaya çalışın. www.site.com şeklinde başlayan linkleri okumak biraz daha basittir. Ancak bit.ly gibi popüler kısaltma sitelerinin linklerinden uzak durmaya çalışın. Tıkladığınızda karşınıza nasıl bir sayfanın çıkacağı hiç belli olmaz.
  3. Güvendiğiniz sitelerden alış veriş yapın! Adını ilk defa duyduğunuz ve ürünlerin fiyatları piyasanın çok çok altında olan sitelerden uzak durun. Kimse herkesin 10 TL’ye sattığı malı 2 TL’ye satacak kadar enayi değildir.
  4. Mutlaka antivirüs programı kullanın ve güncel olduğundan emin olun. Güvenilir bir antivirüs programı hem bilgisayarınızı hemde internetinizi koruyacaktır.