Akıllı telefon piyasası gün geçtikçe hareketli ve oldukça da çekişmeli bir alan. 2020 akıllı telefon piyasası oldukça çekişmeli ve yeni telefonlarla geçeceğe benziyor çünkü geçtiğimiz senelerde akıllı telefon piyasasında büyük markaların karşısına ciddi rakipler çıktı ve 2020 yılı bitmeden de bu oyunda bende varım diyen yeni akıllı telefon markaları pazardan ciddi pay almayı başardı.

Akıllı telefon dünyası içine girildiği zaman gerçekten çıkılması güç bir dünya çünkü o kadar çok marka ve model var ki bazen takip etmek çok zor oluyor. Android sistemi dünyada en çok kullanılan işletim sistemi, haliyle akıllı telefon markalarının bu işletim sistemini kullanmaması olanaksız. Android denildiği zaman akla ilk gelen marka Samsung markasıydı, markasıydı dedim çünkü artık Samsung’un karşısında fiyat performans rakipleri var ve neredeyse bizlere Samsung’u unutturdu. 2020 yılının belkide yeni lideri: BBK GRUP!

Nedir Bu BBK Grup? Neden Bilmemiz Gerek?

BBK Grup Çin’in en önemli akıllı telefon üreticisidir. Son 2-3 senedir adını çok sık duyduğunuz ve iki tanesinin resmi olarak Türkiye’de satışa sunulduğu tam 4 akıllı telefon markasının sahibidir. BBK Grup’un piyasaya sürdüğü modeller ve özelliklerine göre ucuz olan telefonlar Andorid pazarının dişli rakiplerine adete göz dağı verdi ve büyük markaları dize getirmeye başladı. BBK Grup bünyesinde Oppo, Vivo, Realme ve OnePlus markalarını bulunduruyor ve bu markalar son zamanların oldukça çok konuşulan markaları.

Türkiye pazarına kısa bir süre önce giriş yapan Realme şimdiden Xiaomi’nin Türkiye’deki en büyük rakibi olarak görülüyor. Oppo markasıysa uzun zamandır Türkiye’de resmi olarak telefon satışı yapıyor ve pazar payını kısa zamanda oldukça büyüttü. BBK Grup neden önemli sorusuna cevap almak için sizlere ufak bir örnek ve tablo göstereceğim. Hindistan pazarı rekabetin çok ve çekişmeli geçtiği bir pazar. Her akıllı telefon markasının yüzü pek gülmüyor ancak Çin’li BBK Hindistan pazarını neredeyse ele geçirecek konuma geldi.

Tablo (Hindistan)

Yukarıdaki tabloya bakarak BBK’nın Hindistan pazarındaki yerini çok rahat görebilirsiniz. 2018 ve 2019 sonlarının büyüme ve küçülme oranları tabloda bariz bir şekilde bellidir. Hindistan akıllı telefon pazarı, Çinli markaların agresif fiyatlandırma ve tanıtım stratejileri nedeniyle 2019’un 4. çeyreğinde % 7 büyüme gösterdi. Genel olarak, 2019’un dördüncü çeyreğinde, BBK grubu Hindistan akıllı telefon pazarında yüzde 43’lük bir büyüme başarısı gösterdi.