Avrupa’da uzun zamandır kullanılan ve ülkemizde de yaklaşık 4-5 ay önce kullanıma sunulan Youtube Premium’u yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. Bu süreçte yaşadıklarımı, klasik herkesin kullandığı Youtube’un premium özelliğinden ne gibi farklılıkları olduğunu bu yazımda yazmak istedim.

YouTube’un içerik olarak Netflix, müzik olarak da Spotify’a rakip olarak kullanıma sunduğu Premium özelliği beraberinde çok sayıda avantajı da bir araya getiriyor. Rakip olarak Netflix ve Spotify’ı gösterderdim çünkü YouTube Premium abonesi olduğunuzda “YouTube Originals” ve “YouTube Müzik” içeriklerine de erişim sağlamış oluyorsunuz. Yani 2 özellik ve 1 uygulamayı size tek fiyatta sunuyor. YouTube içeriklerine mevcut YouTube uygulamasından, YouTube Müzik’e ise ayrı bir uygulama olarak erişim sağlayabilirsiniz.

YouTube Müzik

Premium Özelliğin Ne Gibi Yararları Oldu?

Öncelikle şunu belirteyim herkesin yıllardır beklediği YouTube arka planda çalma özelliği Premium üyelik satın alanlara artık sunuluyor. Premium üyesi olduğunuz zaman tüm içerikleri arka planda dinleyebilirsiniz, bu özellik benim için çok büyük bir artı. Normalde Spotify’dan asla çıkmayan biriydim ancak Premium özelliğiyle beraber Spotify’a neredeyse hiç girmemeye bile başladım.

YouTube uygulamasında bildiğiniz gibi çok sayıda reklam var ve video izlerken sürekli karşımıza çıkıyor. Reklamları sevmeyen biriyseniz sevindirici bir haber vereyim; YouTube Premium abonelerine asla reklam gösterilmiyor.

Sık seyahat eden biriyseniz ve internetinizi vakit geçirmek için harcamak istemiyorsanız YouTube’un çevrimdışı izleme özelliğini mutlaka denemelisiniz. İstediğiniz içerikleri cihazınıza indirip istediğiniz yerde internet bağlantısı gerektirmeden dinleyebilir veya izleyebilirsiniz.

YouTube Müzik Nedir?

YouTube Müzik, YouTube’un başta Spotify’a olmak üzere tüm müzik uygulamalarına karşı çıkardığı bir uygulamadır. YouTube Premium abonesi olursanız YouTube Müzik için ayrı bir para vermeniz gerekmez.

youtube müzik uygulaması

YouTube Müzik ile şarkılarınızı isterseniz çevrimdışı dinleyebilir. Kendinize ait çalma listeleri oluşturabilirsiniz. Ancak bu özellikler tabi ki tüm müzik uygulamaların da bulunmakta. Bana göre YouTube’un müzik uygulamasının çok bir avantajı yok ancak Premium abonesi olup bir müzik uygulaması da edinmek isteyenler için kullanabilecekleri türden bir uygulama.

Toparlamak gerekirse bence YouTube Premium aboneliği boş vakti çok olan kişiler ve asla reklam izlemek istemeyenler için oldukça yararlı. Onun dışında bence boşa para vermeye asla gerek yok.